A venit primul val de caniculă al verii. Temperatura resimţită a fost de 38 de grade, azi, în vest. Iar duminică, când solstiţiul aduce 15 ore de lumină, ne aşteptăm la peste 35 de grade la umbră, în jumătate de ţară. După vijeliile de săptămânile trecute, vremea călduroasă a fost întâmpinată cu bucurie de mulţi. Însă medicii ne avertizează să ne limităm ieşirile şi să evităm expunerea la soare la orele amieziii.
Primul val de caniculă al verii. Cod galben în 15 județe și peste 35 de grade la umbră
Notele editorului
A venit primul val de caniculă al verii. Temperatura resimţită a fost de 38 de grade, azi, în vest. Iar duminică, când solstiţiul aduce 15 ore de lumină, ne aşteptăm la peste 35 de grade la umbră, în jumătate de ţară. După vijeliile de săptămânile trecute, vremea călduroasă a fost întâmpinată cu bucurie de mulţi. Însă medicii ne avertizează să ne limităm ieşirile şi să evităm expunerea la soare la orele amieziii.
Citește și aceste articole
Observator News
Europa fierbe: Canicula extremă a doborât 1.000 de recorduri de temperatură. Maxime de 40 °C
27 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

