Valul de caniculă care a adus dezastrul în Europa a ajuns şi în România. După ce ieri am avut cea mai călduroasă zi de 27 iunie din ultimii 60 de ani, astăzi a intrat în vigoare şi primul cod roşu de caniculă din această vară. Temperatura resimţită a ajuns până la 42 de grade Celsius în vestul ţării. Dacă astăzi, vremea vi se pare de imposibil de suportat, imaginaţi-vă cum va fi mâine, când aproape toată ţara va fi sub cod roşu de caniculă.

Citește articolul complet pe Observator News →