Iranul transmite că Strâmtoarea Ormuz nu va mai funcționa după regulile dinaintea conflictului și avertizează că va percepe taxe navelor care tranzitează ruta strategică. Declarațiile vin în contextul acordului încheiat cu SUA și al tensiunilor privind controlul uneia dintre cele mai importante căi energetice din lume. Iranul a reafirmat că intenționează să impună taxe navelor […]

Citește articolul complet pe Gândul →