Negociatorul-șef al Iranului în relația cu Statele Unite afirmă că Strâmtoarea Ormuz nu va mai reveni la situația de dinaintea războiului și va fi administrată de Teheran. Declarația vine după negocierile din Elveția privind încetarea conflictului din Orientul Mijlociu. Iranul transmite un nou mesaj cu implicații majore pentru securitatea energetică globală și pentru stabilitatea Orientului […]

Citește articolul complet pe Gândul →