Aproximativ 900 din cei aproape 4.800 de angajați ai Spitalului Județean din Oradea, dar și sindicaliștii care lucrează în celelalte spitale din Bihor, intră în grevă japoneză, începând de miercuri, în semn de protest față de proiectul noii legi a salarizării, care urmează să desființeze mai multe sporuri. Oamenii spun că, fie medici, fie infirmiere, ar putea să piardă între 1.000 și 2.000 de lei lunar. Următoarea etapă ar putea fi greva generală, situație în care ar fi asigurată doar o treime din activitatea curentă.
Grevă japoneză și în spitalele din Bihor. Sindicaliștii din Sanitas vor purta banderole, dar vor continua să lucreze
Notele editorului
Aproximativ 900 din cei aproape 4.800 de angajați ai Spitalului Județean din Oradea, dar și sindicaliștii care lucrează în celelalte spitale din Bihor, intră în grevă japoneză, începând de miercuri, în semn de protest față de proiectul noii legi a salarizării, care urmează să desființeze mai multe sporuri. Oamenii spun că, fie medici, fie infirmiere, ar putea să piardă între 1.000 și 2.000 de lei lunar. Următoarea etapă ar putea fi greva generală, situație în care ar fi asigurată doar o treime din activitatea curentă.
Citește și aceste articole
Observator News
Legea Salarizării aduce greva şi în spitale. Medicii spun că sunt şi epuizaţi, şi lăsaţi fără sporuri
9 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

