Peste 100.000 de angajaţi din spitale au fost astăzi în grevă japoneză, ultimul pas înainte de greva generală. Grefierii şi funcţionarii de la casele de pensii au protestat şi ei. Cu toţii contestă noua Lege a Salarizării, iar alţi bugetari aşteaptă la rând să protesteze şi ei zilele următoare.
Legea Salarizării aduce greva şi în spitale. Medicii spun că sunt şi epuizaţi, şi lăsaţi fără sporuri
Notele editorului
Peste 100.000 de angajaţi din spitale au fost astăzi în grevă japoneză, ultimul pas înainte de greva generală. Grefierii şi funcţionarii de la casele de pensii au protestat şi ei. Cu toţii contestă noua Lege a Salarizării, iar alţi bugetari aşteaptă la rând să protesteze şi ei zilele următoare.
Citește și aceste articole
Observator News
Criză în sistemul sanitar: noua lege a salarizării ar putea alunga medicii și asistentele din România
9 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

