Tensiunile cresc în sistemul public, iar spitalele intră, rând pe rând, în grevă. La Botoșani, peste o mie de angajați ai Spitalului Județean sunt în grevă japoneză nemulțumiți de noile prevederi din Legea salarizării, dar și de lipsa de personal. Nemulțumiri similare sunt și la Arad și Galați, unde oamenii spun că le-au scăzut veniturile.
Criză în sistemul sanitar: noua lege a salarizării ar putea alunga medicii și asistentele din România
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Tensiunile cresc în sistemul public, iar spitalele intră, rând pe rând, în grevă. La Botoșani, peste o mie de angajați ai Spitalului Județean sunt în grevă japoneză nemulțumiți de noile prevederi din Legea salarizării, dar și de lipsa de personal. Nemulțumiri similare sunt și la Arad și Galați, unde oamenii spun că le-au scăzut veniturile.
Citește și aceste articole
Observator News
Grevă japoneză în sănătate. Sindicaliștii amenință cu blocarea sistemului medical din cauza legii salarizării
9 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

