Zeci de mii de persoane au participat sâmbătă la marșul Pride de la Budapesta, desfășurat pentru prima dată după încheierea celor 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orbán. În ciuda caniculei, participanții au celebrat un nou început pentru comunitatea LGBTQ+ din Ungaria, după ani marcați de politici restrictive promovate de fostul premier.
Zeci de mii de persoane, în ciuda caniculei, la primul marș Pride din Budapesta după era Orban
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Zeci de mii de persoane au participat sâmbătă la marșul Pride de la Budapesta, desfășurat pentru prima dată după încheierea celor 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orbán. În ciuda caniculei, participanții au celebrat un nou început pentru comunitatea LGBTQ+ din Ungaria, după ani marcați de politici restrictive promovate de fostul premier.
Citește și aceste articole
News 20
Mii de persoane la primul marș Pride de la Budapesta după înfrângerea lui Viktor Orban
27 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

