Șoferii care nu au la ei permisul de conducere sau certificatul de înamtriculare a vehiculului nu vor mai fi amendați, dacă o lege adoptată astăzi de Senat va trece și de Camera Deputaților. În prezent, amenda pentru nedeținerea permisului în trafic se sancționează cu 6-8 puncte de amendă, ceea ce înseamnă până la 1.620 de lei.
Vești bune pentru șoferi. Fără amendă dacă nu ai permisul sau talonul! Scapi de sancțiuni maxime de peste 1.600 de lei- Senatul a votat legea
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Șoferii care nu au la ei permisul de conducere sau certificatul de înamtriculare a vehiculului nu vor mai fi amendați, dacă o lege adoptată astăzi de Senat va trece și de Camera Deputaților. În prezent, amenda pentru nedeținerea permisului în trafic se sancționează cu 6-8 puncte de amendă, ceea ce înseamnă până la 1.620 de lei.
Citește și aceste articole
Observatorulph
Noua regulă care poate lăsa șoferii fără permis. Ce se întâmplă dacă nu își plătesc amenzile rutiere
3 iunie 2026
Știrile Pro TV
Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a adoptat proiectul de lege
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

