România se confruntă cu un val de căldură intens care se extinde treptat în toate regiunile, potrivit ANM. Temperaturile vor urca până la 39 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi accentuat, cu nopți tropicale și indice temperatură-umezeală peste pragul critic în mai multe zone ale țării. Meteorologii au emis avertizări Cod galben și Cod portocaliu valabile până la finalul lunii iunie.

Citește articolul complet pe Dailybusiness →