Orașul Negrești-Oaș a fost, de Ziua Universală a Iei, gazda unei întâlniri cu puternică încărcătură simbolică. Luciana și Fabricio, doi creatori de conținut din Brazilia, cunoscuți prin proiectul internațional de călătorii Atlas Mundus, au ales să lase în oraș un simbol al prieteniei dintre culturi: trandafirul „Anita Garibaldi”. Cei doi au ajuns în Țara Oașului pentru a descoperi și promova comunități autentice din întreaga lume, iar experiența trăită la Negrești-Oaș i-a convins că acesta este locul potrivit pentru ca simbolul proiectului internațional Anita Fidelis să rămână. Trandafirul a fost plantat în fața Primăriei Negrești-Oaș, în cadrul unui moment festiv organizat […]

Citește articolul complet pe Obiectiv SM →