Locuitorii furioşi ai unui oraş situat în epicentrul epidemiei de Ebola din estul Republicii Democratice Congo (RDC) au atacat şi au incendiat un cort care făcea parte dintr-un centru medical unde oamenii sunt trataţi pentru virusul mortal, a declarat sâmbătă personalul de acolo. A fost al doilea atac de acest fel din regiune în această săptămână. Nimeni nu a fost rănit în atac, potrivit informaţiilor iniţiale, dar, pe măsură ce pacienţii au fugit pentru a scăpa de incendiu, 18 persoane suspectate de infecţie cu Ebola au părăsit unitatea şi sunt acum de negăsit, a declarat directorul unui spital local, relatează CNN.
Un al doilea centru de tratament pentru Ebola a fost incendiat în estul Republicii Democrate Congo, iar 18 pacienţi suspectaţi de infectare cu virusul au fugit
Notele editorului
Locuitorii furioşi ai unui oraş situat în epicentrul epidemiei de Ebola din estul Republicii Democratice Congo (RDC) au atacat şi au incendiat un cort care făcea parte dintr-un centru medical unde oamenii sunt trataţi pentru virusul mortal, a declarat sâmbătă personalul de acolo. A fost al doilea atac de acest fel din regiune în această săptămână. Nimeni nu a fost rănit în atac, potrivit informaţiilor iniţiale, dar, pe măsură ce pacienţii au fugit pentru a scăpa de incendiu, 18 persoane suspectate de infecţie cu Ebola au părăsit unitatea şi sunt acum de negăsit, a declarat directorul unui spital local, relatează CNN.
Citește și aceste articole
Stirilekanald
VIDEO Un centru de tratament pentru Ebola a fost incendiat de localnicii furioși. "Nu există virusul!"
21 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

