Uniunea Europeană şi Republica Moldova au organizat, luni, la Bruxelles, cel de-al doilea lor summit, cu participarea preşedintei Maia Sandu, a preşedintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi a preşedintelui Consiliului European, Antonio Costa, după ce săptămâna trecută Chişinăul a deschis primul cluster de negociere în vederea aderării la UE. Citeste mai mult
UE anunţă noi finanţări pentru Republica Moldova după un summit cu Maia Sandu la Bruxelles: „Viitorul vostru este în Uniunea noastră”
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Uniunea Europeană şi Republica Moldova au organizat, luni, la Bruxelles, cel de-al doilea lor summit, cu participarea preşedintei Maia Sandu, a preşedintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi a preşedintelui Consiliului European, Antonio Costa, după ce săptămâna trecută Chişinăul a deschis primul cluster de negociere în vederea aderării la UE. Citeste mai mult
Citește și aceste articole
Moldpress - R. Moldova
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană, primul după deschiderea negocierilor de aderare, începe azi la Bruxelles
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

