Statele Unite au înregistrat în mai cel mai mare deficit comercial de bunuri din ultimele 14 luni, după ce importurile au crescut puternic, iar exporturile au scăzut. Situația vine într-un moment în care și România încearcă să reducă dezechilibrul din comerțul exterior: deficitul comercial românesc s-a diminuat cu aproximativ 7% în primele patru luni ale anului, dar rămâne peste 10,8 miliarde de euro.

Citește articolul complet pe Ziare.com →