Secretarul american de stat Marco Rubio se află în prezent într-un turneu în state din Golf pentru a discuta memorandumul încheiat între SUA şi Iran, securitatea navigaţiei prin Strâmtoarea Ormuz şi alte priorităţi regionale. Deşi este, de obicei, un susţinător ferm al Israelului, secretarul de stat nu a vizitat acest aliat cheie al SUA în cadrul turneului său în trei state arabe din Golful Persic, gest pe care analiştii l-au descris ca fiind încă o palmă dată prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe fondul negocierilor cu Iranul, relatează CNN.

Citește articolul complet pe News.ro →