Peninsula Antarctică a înregistrat, la începutul lunii iunie, în pragul iernii australe, temperaturi record, cu până la 20 de grade Celsius peste valorile normale pentru această perioadă a anului, însoţite de topirea gheţarilor şi de precipitaţii neobişnuite, conform meteorologilor şi climatologilor.

Citește articolul complet pe Digifm →