Orice oprire a mea în așezarea, acum oraș, Săliștea de Sus îmi vine în gând înțelepciunea bătrânilor noștri, care spuneau că din izvorul care curge, apa este mai bună. Izvorul viu care-și varsă neîntrerupt cuprinsul, ce se revarsă spre ceilalți, e căutat, ocrotit ca lumina ochilor și în răcoarea lui odihnesc făpturile curate și ispititoare.

Post-ul Surorile Vlad și înălțarea horilor din Maramureș apare prima dată în Graiul Maramureșului.

Citește articolul complet pe Graiul Maramuresului →