Au fost noi atacuri în Orientul Mijlociu, la doar o săptămâna de la semnarea Memorandumului de Înţelegere dintre Statele Unite şi Iran. După ce forţele iraniene au lovit ieri a doua navă comercială în Strâmtoarea Ormuz, armata americană a atacat ţinte din Iran. Gărzile revoluţiei islamice care au ripostat prin bombardamente în Kuweit şi Bahrain, unde sunt obiective militare ale Statelor Unite. Preşedintele Donald Trump a ameninţat Iranul cu intensificarea loviturilor militare, dacă va continua să încalce armistiţiul.

The post SUA şi Iranul se acuză reciproc de încălcarea armistiţiului appeared first on tvrinfo.ro.

Citește articolul complet pe Tvrinfo →