Omanul a comunicat oficialilor europeni că nu există nicio posibilitate de a reveni la statu-quo-ul de dinainte de război în ceea ce priveşte Strâmtoarea Ormuz şi că navele care tranzitează zona ar putea fi taxate, potrivit unor persoane familiarizate cu această chestiune citate de Bloomberg.
Strâmtoarea Ormuz nu se va mai întoarce la statutul de dinainte de război. Mesajul Omanului pentru oficialii europeni
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Omanul a comunicat oficialilor europeni că nu există nicio posibilitate de a reveni la statu-quo-ul de dinainte de război în ceea ce priveşte Strâmtoarea Ormuz şi că navele care tranzitează zona ar putea fi taxate, potrivit unor persoane familiarizate cu această chestiune citate de Bloomberg.
Citește și aceste articole
Știrile Pro TV
Ce le-a transmis Omanul aliaților despre Strâmtoarea Ormuz. Vestea care schimbă calculele Occidentului - Bloomberg
26 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

