Motivele pentru care românii lasă apartamentele de la bloc pentru o casă la periferia marilor orașe sunt aproape mereu aceleași: vor liniște, o bucată de iarbă verde și, mai ales, intimitate. Însă realitatea din noile zone rezidențiale de lângă București, Cluj, Timișoara sau Iași lovește dur încă din primele luni de la mutare. Din cauza […]
Sindromul „curții la comun” sau cum s-a transformat dorința românilor de a sta la casă într-o luptă pentru intimitate vizuală
Notele editorului
Motivele pentru care românii lasă apartamentele de la bloc pentru o casă la periferia marilor orașe sunt aproape mereu aceleași: vor liniște, o bucată de iarbă verde și, mai ales, intimitate. Însă realitatea din noile zone rezidențiale de lângă București, Cluj, Timișoara sau Iași lovește dur încă din primele luni de la mutare. Din cauza […]
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

