Seceta schimbă agricultura României fermierii renunță la porumb și mizează tot mai mult pe grâu orz și rapiță pentru a limita pierderile

Agricultura românească se află într-un proces rapid de transformare, determinat în principal de schimbările climatice și de frecvența tot mai mare a secetei. După mai multe sezoane secetoase, în special în anii 2020, 2022, 2023 și 2024, fermierii români își modifică strategiile agricole, reducând suprafețele cultivate cu porumb și floarea-soarelui și extinzând culturile de toamnă, […]

Citește articolul complet pe Orademedias →