Până acum, clienții care retrăgeau numerar de la un bancomat aparținând altei bănci decât cea emitentă a cardului erau, în multe cazuri, obligați să aleagă dintre sumele prestabilite afișate pe ecran. Situația s-ar putea schimba însă, după ce reprezentanți ai tuturor partidelor parlamentare au susținut un proiect de lege care prevede că deținătorii de carduri bancare vor putea introduce și retrage suma dorită de la bancomatul oricărei bănci din România, fără a mai fi limitați la valorile prestabilite de operatorul ATM-ului.
Articolul Schimbare majoră la ATM-uri! Toate băncile trebuie să respecte această regulă. Sancțiuni de peste 50.000 pentru nerespectare (proiect legislativ) apare prima dată în Romania TV.

