În a doua jumătate a secolului al XIX-lea, medicii au intrat mai des în contact cu lumea rurală prin atribuțiile primite în sistemul sanitar al statului. Medicul de plasă vizita de două ori pe lună satele din circumscripția sa, medicul primar de județ făcea anual un tur al comunelor, iar membrii Consiliului Sanitar Superior au […]
The post Satul românesc văzut prin ochii medicilor acum 150 de ani appeared first on Stiri Neamt.

