Românii au cheltuit aproape 3 miliarde de euro pe vacanțe în străinătate în primele patru luni din 2026, în timp ce încasările din turiștii străini în România au crescut cu doar 6% deficitul balanței turismului ajungând la 1,52 miliarde de euro

Românii cheltuiesc tot mai mult pe concedii în afara țării, iar această tendință se reflectă în datele recente ale Băncii Naționale a României (BNR). În primele patru luni ale anului 2026, sumele plătite de turiștii români în străinătate s-au apropiat de 3 miliarde de euro, înregistrând

Citește articolul complet pe Orademedias →