România și alte 11 state din Uniunea Europeană cer Comisiei Europene să prelungească după 2030 unul dintre cele mai importante instrumente de finanțare pentru tranziția energetică. Guvernele avertizează că renunțarea la acest sprijin ar încetini investițiile în energie curată și ar afecta competitivitatea și securitatea energetică a blocului comunitar. Solicitarea este cuprinsă într-o scrisoare adresată …
The post România și alte 11 state cer mai mulți bani europeni pentru tranziția energetică după 2030 appeared first on spotmedia.ro.

