Armata României a introdus în dispozitivul său de apărare sistemul anti-dronă Merops, pus la dispoziție de Statele Unite ale Americii în cadrul Parteneriatului Strategic dintre cele două țări. Potrivit reprezentanților Ministerului Apărării, sistemul a devenit operațional după ce a parcurs toate etapele necesare de testare, evaluare și validare. Statul Major al Apărării precizează că adaptează […]

Citește articolul complet pe Observator de Constanta →