Presa interbelică la 22 iunie aducea știri noi, începând cu M. S. Regina care „a plecat sâmbătă seara cu trenul de Oradea-Mare la Brașov…”. Activitatea Reginei era atent monitorizată. Ziarul Dimineața ne trezea cu un articol despre posibile schimbări în administrația Basarabiei după alegerile din 1926. La doar opt ani de la Unire, Basarabia căuta să treacă […]

Post-ul Revista presei interbelice: Anchetă la obținerea cetățeniei române cu documente false apare prima dată în Observatorul de Nord.

Citește articolul complet pe Observatorul de Nord - Rep. Moldova →