Navele au început să tranziteze Strâmtoarea Ormuz în cadrul unui program coordonat de Organizația Maritimă Internațională (OMI), menit să elibereze sute de nave blocate în Golf din cauza conflictului. Aproximativ 11.000 de navigatori sunt afectați, iar primele traversări au fost deja raportate de surse maritime și confirmate parțial de datele de urmărire a traficului naval, […]

Citește articolul complet pe Gândul →