Franțujii susțin că au fost cei dintâi care au rostit expresia: „Le roi est mort! Vive le roi!” Asta în urmă cu vreo șase secole, între momentul morții lui Charles al VI-lea și al încoronării lui Charles al VII-lea. La rândul lor, englezii spun că, de fapt, celebra expresie le aparține 100% la moartea regelui […]

Citește articolul complet pe Expres de Banat →