PSD face apel la UDMR, prin vocea primarului Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, să voteze alături de social-democrați un guvern Sorin Grindeanu. „Dacă am avea voturile de la UDMR, un guvern Grindeanu ar trece fără probleme”, a declarat sâmbătă Lia Olguța Vasilescu. Primarul Craiovei a susținut că actuala criză politică trebuie deblocată și a acuzat că situația este ținută în loc de „un singur om.” Reamintim că preşedintele Nicuşor Dan a anunțat, după discuţia de vineri cu liderii fostei coaliţii de guvernare, că am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. El arată că marţi, PNL s-a angajat să voteze un guvern minoritar PSD, cu anumite condiţionări, iar de marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia.

Citește articolul complet pe Wall-Street.ro →