Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona peste câteva săptămâni, și a anunțat alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate. Vucic este la putere din 2014, inițial ca premier, apoi ca președinte, începând cu 2017. În timpul mandatelor sale, Serbia s-a apropiat de Occident, dar a păstrat o relație foarte apropiată cu Rusia. Vucic ar vrea să revină în postul de prim-ministru, ocupat acum de Ana Brnabic.

Citește articolul complet pe Ziare.com →