În ceea ce reprezintă spargerea unui monopol, patru companii de energie poloneze, trei de stat şi una privată, au rezervat capacitate de gazificare la un terminal de gaze naturale lichefiate care încă nu a fost construit. Acesta ar fi a treia astfel de unitate din Polonia. Guvernul de la Varşovia spune că astfel se creează concurenţă, existând mai mulţi importatori, şi presiuni pentru scăderea preţurilor gazelor.
Polonia a făcut un pas uriaş spre a deveni hub regional de gaze prin importuri
Notele editorului
În ceea ce reprezintă spargerea unui monopol, patru companii de energie poloneze, trei de stat şi una privată, au rezervat capacitate de gazificare la un terminal de gaze naturale lichefiate care încă nu a fost construit. Acesta ar fi a treia astfel de unitate din Polonia. Guvernul de la Varşovia spune că astfel se creează concurenţă, existând mai mulţi importatori, şi presiuni pentru scăderea preţurilor gazelor.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

