În ceea ce reprezintă spargerea unui monopol, patru companii de energie poloneze, trei de stat şi una privată, au rezervat capacitate de gazificare la un terminal de gaze naturale lichefiate care încă nu a fost construit. Acesta ar fi a treia astfel de unitate din Polonia. Guvernul de la Varşo­via spune că astfel se creează concurenţă, exis­tând mai mulţi importatori, şi presiuni pentru scăderea preţurilor gazelor.

Citește articolul complet pe Ziarul Financiar →