Medicul prof. dr. Ana Maria Alexandra Stănescu, președinte al Comisiei de specialitate Medicină de Familie din cadrul Ministerului Sănătății, a vorbit despre riscurile și limitele utilizării inteligenței artificiale în medicină, în cadrul unui material exclusiv Observator 16. Ea a explicat că deși AI-ul poate fi un instrument util pentru informare și orientare, pericolul apare atunci când pacienții îl folosesc pentru autodiagnostic și automedicație.

Citește articolul complet pe Observator News →