Ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi ameninţă duminică, după trei zile de reluare a ostilităţilor, că orice amestec în gestionarea de către Teheran a Strâmtorii Ormuz, în afara cadrului prevăzut de protocolul unui acord încheiat cu Statele Unite la 17 iunie, riscă ”să crească tensiunile” în regiunea Orientului Miijlociu, relatează AFP.
Orice ”amestec” în gestionarea Strâmtorii Ormuz riscă să crească tensiunile, ameninţă Araghchi la Bagdad, după trei zile de ostilităţi. El cere un cadru de securitate care să includă ”toate ţările din regiune şi fără prezenţa sau amestecul niciunei ţări d
Notele editorului
Ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi ameninţă duminică, după trei zile de reluare a ostilităţilor, că orice amestec în gestionarea de către Teheran a Strâmtorii Ormuz, în afara cadrului prevăzut de protocolul unui acord încheiat cu Statele Unite la 17 iunie, riscă ”să crească tensiunile” în regiunea Orientului Miijlociu, relatează AFP.
Citește și aceste articole
Jurnalul Național
SUA și Iran, schimb de lovituri în Golful Persic: escaladare majoră după atacul din Strâmtoarea Ormuz
27 iunie 2026
Mainnews
Iranul avertizează: atacurile în Strâmtoarea Ormuz pot transforma regiunea în iad
12 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

