Patru institute germane de cercetare a păcii avertizează că ordinea mondială bazată pe reguli se află într-un proces de „dezintegrare”, în timp ce tot mai multe state își promovează interesele prin forță, încălcând normele internaționale. Potrivit unui nou raport, perioada 2021-2024 a fost cea mai violentă de la sfârșitul Războiului Rece, iar ONU traversează o criză profundă.
Ordinea mondială se dezintegrează, iar guvernele acționează ca niște „lorzi ai războiului”, avertizează cercetătorii germani
Notele editorului
Patru institute germane de cercetare a păcii avertizează că ordinea mondială bazată pe reguli se află într-un proces de „dezintegrare”, în timp ce tot mai multe state își promovează interesele prin forță, încălcând normele internaționale. Potrivit unui nou raport, perioada 2021-2024 a fost cea mai violentă de la sfârșitul Războiului Rece, iar ONU traversează o criză profundă.
Citește și aceste articole
Economica.net
Dezintegrarea ordinii mondiale duce omenirea către o eră a lorzilor războiului – cercetători germani
8 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

