Ministerul Educației a aprobat și publicat în Monitorul Oficial programa pentru noua disciplină opțională „Ora de GIS”, destinată elevilor din clasele IX-XII. Cursul, desfășurat o oră pe săptămână, îmbină geografia cu tehnologia informației și comunicațiilor (TIC) și utilizarea hărților digitale. Ministerul descrie noua disciplină drept un curs în care „harta devine laborator, telefonul devine instrument […]

Articolul „Ora de GIS”, noua materie opțională pentru liceeni apare prima dată în Ştiri locale de ultima ora, stiri video – Ştiri Gorjeanul.ro.

Citește articolul complet pe Gorjeanul →