Ediția aniversară a Festivalului „DescOperă” a debutat la Orheiul Vechi cu spectacolul de operă „Bărbierul din Sevilla” de Gioachino Rossini, prezentat de Opera Națională București. Prezent la eveniment, ministrul Culturii, Cristian Jardan a apreciat participarea artiștilor din România și colaborarea dintre cele două instituții culturale, relatează MOLDPRES.

Citește articolul complet pe Moldpress - R. Moldova →