Președintele Nicușor Dan a convocat, marți, consultări cu partidele și formațiunile parlamentare pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru, după eșecul Guvernului Veștea în Parlament. Runda de discuții vine după ce, pe 14 iunie, șeful statului l-a anunțat, surprinzător, pe Adrian Veștea drept premier desemnat, fără consultări publice prealabile cu partidele, într-o duminică dimineață în care Administrația Prezidențială a comunicat și că Eugen Tomac și-a depus mandatul.

Citește articolul complet pe Bihoreanul →