Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 2,498 miliarde lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR). Astfel, MF a atras 903,5 milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,69% pe an. […]
Ministerul Finanţelor a împrumutat joi aproape 2,5 miliarde euro de la bănci
Notele editorului
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 2,498 miliarde lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR). Astfel, MF a atras 903,5 milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,69% pe an. […]
Citește și aceste articole
Ecopolitic
Ministerul Finanțelor a împrumutat luni aproape un miliard de lei de la bănci
25 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

