Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 2,498 miliarde lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR). Astfel, MF a atras 903,5 milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,69% pe an. […]

Citește articolul complet pe Ecopolitic →