Osul de peşte blocat în gât poate fi foarte periculos şi poate duce chiar la deces. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL la Spitalul Euroclinic a explicat, la Medika Tv, că greşeala pe care persoanele care suferă un astfel de accident o fac este aceea că mănâncă mai mult, în încercarea de a scoate osul de peşte blocat, iar în acest fel osul intră mai adânc în ţesut.
Medic ORL: Pacienţii care simt că îi înţeapă ceva în gât după o masă cu peşte trebuie să nu încerce să forţeze. Ei au tendinţa să mănânce pâine, de a bea multă apă, de a face gargară, fac tot felul de manevre care produc mai mult rău
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Osul de peşte blocat în gât poate fi foarte periculos şi poate duce chiar la deces. Iuliana Paraschivescu, medic specialist ORL la Spitalul Euroclinic a explicat, la Medika Tv, că greşeala pe care persoanele care suferă un astfel de accident o fac este aceea că mănâncă mai mult, în încercarea de a scoate osul de peşte blocat, iar în acest fel osul intră mai adânc în ţesut.
Citește și aceste articole
Știri Pe Surse
Medic ORL: Pacienţii care simt că îi înţeapă ceva în gât după o masă cu peşte trebuie să nu încerce să forţeze
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

