Gigantul american Oracle a anunţat joi dimineaţă la Bucureşti că va face o nouă restructurare: 500 de angajaţi vor fi daţi afară, ca parte a unei restructurări globale şi a schimbării modelului de business, pentru a face faţă trendului ucigător care vine odată cu AI-ul. Conform unor surse ZF, angajaţii din România au început să fie anunţaţi de ieri dimineaţă, prin intermediul unor mesaje transmise pe e-mail. Anul trecut, Oracle a restructurat în linişte 400 de poziţii.
Lovitură dură la Oracle România: După un 2025 cu concedieri şi pierderi, compania a lansat o nouă restructurare şi va da afară încă 500 de angajaţi
Notele editorului
Gigantul american Oracle a anunţat joi dimineaţă la Bucureşti că va face o nouă restructurare: 500 de angajaţi vor fi daţi afară, ca parte a unei restructurări globale şi a schimbării modelului de business, pentru a face faţă trendului ucigător care vine odată cu AI-ul. Conform unor surse ZF, angajaţii din România au început să fie anunţaţi de ieri dimineaţă, prin intermediul unor mesaje transmise pe e-mail. Anul trecut, Oracle a restructurat în linişte 400 de poziţii.
Citește și aceste articole
Observator News
Oracle România concediază 500 de oameni. Fost angajat: "Este posibil să mai urmeze și alte ajustări"
25 iunie 2026
Wall-Street.ro
Val de concedieri la Oracle România. Peste 500 sute de ingineri software au fost dați afară
25 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

