Vice-ministrul de externe al Iranului, Kazem Gharibabadi, a declarat că guvernele din regiune „nu sunt în poziţia de a cere despăgubiri”, răspunzând la ceea ce el a numit informaţii conform cărora SUA ar putea folosi activele iraniene pentru a compensa aliaţii din regiune pentru daunele cauzate de război, relatează Reuters.
Iranul respinge ideea utilizării activelor sale pentru compensarea aliaţilor SUA: „Activele nu sunt nici pradă de război pentru Washington, nici un fond de plată pentru aliaţii săi”
Notele editorului
Vice-ministrul de externe al Iranului, Kazem Gharibabadi, a declarat că guvernele din regiune „nu sunt în poziţia de a cere despăgubiri”, răspunzând la ceea ce el a numit informaţii conform cărora SUA ar putea folosi activele iraniene pentru a compensa aliaţii din regiune pentru daunele cauzate de război, relatează Reuters.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

