Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a afirmat duminică, la Bagdad, că ţara sa este singura responsabilă pentru ca traficul în Strâmtoarea Ormuz să revină la nivelurile anterioare războiului început la sfârşitul lunii februarie şi a avertizat că orice altă intervenţie „va întârzia redeschiderea” sa, transmite EFE, potrivit Agerpres.
Iranul avertizează că orice „intervenție” va întârzia redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a afirmat duminică, la Bagdad, că ţara sa este singura responsabilă pentru ca traficul în Strâmtoarea Ormuz să revină la nivelurile anterioare războiului început la sfârşitul lunii februarie şi a avertizat că orice altă intervenţie „va întârzia redeschiderea” sa, transmite EFE, potrivit Agerpres.
Citește și aceste articole
Știri Pe Surse
Iranul își asumă controlul exclusiv asupra strâmtorii Ormuz și amenință cu blocaje dacă SUA intervin
28 iunie 2026
Știrile Pro TV
Iranul a transmis un mesaj neașteptat despre Strâmtoarea Ormuz. Anunțul care ar putea schimba situația din Golf
28 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

