Săptămâna viitoare, termometrele vor urca la 35-36 de grade în Iași, iar avertizările de caniculă au început deja să se succedă. În magazine, cererea pentru aparatele de aer condiționat crește de la o zi la alta, iar cei care decid acum să cumpere un sistem află rapid că trebuie să aștepte zile bune până când găsesc un instalator disponibil. În fața unui nou episod de căldură extremă, datele Recensământului Populației și Locuințelor arată cât de pregătite sunt, de fapt, locuințele ieșenilor pentru verile care devin tot mai fierbinți.

Articolul Ieșenii au de 14 ori mai multe aparate de aer condiționat față de suceveni, dar de patru ori mai puține față de bucureșteni apare prima dată în Ziarul de Iaşi – liderul presei ieşene.

Citește articolul complet pe Ziaruldeiasi →