În marile orașe, mașinile au ocupat aproape tot spațiul dintre blocuri. Joaca s-a mutat în parcuri, prin mall-uri sau în fața ecranelor. Efectele se pot vedea și în comportamentul copiilor de azi: leagă mai greu prietenii, sunt tot mai introvertiți. E drept, nici părinţii nu prea mai au curaj să-i lase singuri pe-afară. Preferă să îşi asume că îi duc chiar ei în parcurile mai mari, chiar dacă sunt mai departe de casă.
Generația crescută între ecrane și parcări. De ce nu mai ies copiii la joacă
Notele editorului
În marile orașe, mașinile au ocupat aproape tot spațiul dintre blocuri. Joaca s-a mutat în parcuri, prin mall-uri sau în fața ecranelor. Efectele se pot vedea și în comportamentul copiilor de azi: leagă mai greu prietenii, sunt tot mai introvertiți. E drept, nici părinţii nu prea mai au curaj să-i lase singuri pe-afară. Preferă să îşi asume că îi duc chiar ei în parcurile mai mari, chiar dacă sunt mai departe de casă.
Citește și aceste articole
Observator News
Drifturile ilegale, noul trend pe internet. O singură greşeală poate fi fatală: "Ne sare şi capul câteodată"
27 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

