Un tânăr de 25 de ani din Oradea, trimis în judecată după ce a fost prins conducând sub influența substanțelor psihoactive, în timpul unor controale rutiere făcute pe fondul Festivalului Waves din Băile 1 Mai, a scăpat de condamnare. Judecătoria Oradea a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei și i-a dat doar un avertisment, după ce a apreciat că fapta a avut „o gravitate redusă”, iar o condamnare „ar avea consecințe disproporționate asupra vieții sale profesionale”. Motivul? Tânărul este consilier juridic la biroul notarial al tatălui său și se pregătește pentru examenul de notar.
Fiul unui notar din Oradea, prins drogat la volan, a scăpat de condamnare: Judecătoria Oradea consideră că fapta a avut „o gravitate redusă”, iar orice pedeapsă ar fi „prea aspră”
Notele editorului
Un tânăr de 25 de ani din Oradea, trimis în judecată după ce a fost prins conducând sub influența substanțelor psihoactive, în timpul unor controale rutiere făcute pe fondul Festivalului Waves din Băile 1 Mai, a scăpat de condamnare. Judecătoria Oradea a dispus renunțarea la aplicarea pedepsei și i-a dat doar un avertisment, după ce a apreciat că fapta a avut „o gravitate redusă”, iar o condamnare „ar avea consecințe disproporționate asupra vieții sale profesionale”. Motivul? Tânărul este consilier juridic la biroul notarial al tatălui său și se pregătește pentru examenul de notar.
Citește și aceste articole
Mainnews
Înalta Curte anulează condamnarea medicului Dorel Săndesc, cazul rejudecat la Oradea
9 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

