În contextul în care Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a decis ca sportivii din Rusia să poată utiliza imnul și steagul țării în competițiile oficiale, primarul Emil Boc transmite un mesaj ferm prin care arată că la Cupa Mondială desfășurată în acest weekend la Cluj acest lucru nu se va întâmpla: „Respectăm poziția României și Uniunii Europene în acest domeniu”, spune primarul municipiului Cluj-Napoca.
Emil Boc spune NU imnului și steagului Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj: „Respectăm poziția României și Uniunii Europene”
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
În contextul în care Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a decis ca sportivii din Rusia să poată utiliza imnul și steagul țării în competițiile oficiale, primarul Emil Boc transmite un mesaj ferm prin care arată că la Cupa Mondială desfășurată în acest weekend la Cluj acest lucru nu se va întâmpla: „Respectăm poziția României și Uniunii Europene în acest domeniu”, spune primarul municipiului Cluj-Napoca.
Citește și aceste articole
Mediafax
Boc nu vrea steagul și imnul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj
24 iunie 2026
Digi Sport
Emil Boc, mesaj ferm: ”La Cluj nu se va intona imnul și nu va fi folosit steagul Rusiei”
24 iunie 2026
News 20
Emil Boc, anunț despre steagul și imnul Rusiei: Nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca
24 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

