Programa pentru opţionalul „Ora de GIS” a fost aprobată şi publicată în Monitorul Oficial, a anunţat, marţi, Ministerul Educaţiei şi Cercetării. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, urbanism, transport, turism, protecţia patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală şi cetăţenie digitală, scrie ȘtirileProtv.ro. …

Articolul Elevii vor învăța să „citească” orașele cu ajutorul tehnologiei. Un nou opțional intră în licee apare prima dată în Gorj Tv.

Citește articolul complet pe Gorj TV →