Eliminarea completă a zahărului din alimentație este adesea privită ca o alegere sănătoasă, însă un nou studiu sugerează că lucrurile nu sunt atât de simple. Cercetări prezentate la ENDO 2026, congresul anual al Societății Americane de Endocrinologie, indică faptul că excluderea totală a zahărului dintr-o dietă săracă în grăsimi ar putea afecta microbiomul intestinal și sănătatea metabolică.
Dietele zero zahăr ar putea avea un efect negativ neașteptat asupra organismului. Ce au descoperit cercetătorii
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Eliminarea completă a zahărului din alimentație este adesea privită ca o alegere sănătoasă, însă un nou studiu sugerează că lucrurile nu sunt atât de simple. Cercetări prezentate la ENDO 2026, congresul anual al Societății Americane de Endocrinologie, indică faptul că excluderea totală a zahărului dintr-o dietă săracă în grăsimi ar putea afecta microbiomul intestinal și sănătatea metabolică.
Citește și aceste articole
Doctorulzilei
Ce se întâmplă în organism când elimini complet zahărul. Rezultatele surprinzătoare ale unui nou studiu
17 iunie 2026
Spotmedia
Studiu care arată un risc surprinzător al eliminării zahărului din alimentație
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

