Iranul a lansat mii de rachete și drone asupra bazelor militare americane din Golful Persic în timpul războiului contra Statelor Unite și Israelului, însă doar două bombardamente au dus la pierderi umane, potrivit unui purtător de cuvânt al armatei SUA. Totuși, una dintre țintele Teheranului – principala bază navală a americanilor în Orientul Mijlociu – a suferit pagube atât de mari încât Washingtonul a fost forțat să reevalueze prezență militară a Statelor Unite în regiune, conform dezvăluirilor unor oficiali americani citați de Wall Street Journal.

Citește articolul complet pe Digi24 →